Skřipcové tkací stroje

    Na tkacích strojích skřipcových je útek zanášen zanašečem, jehož  čelisti drží konec útku. Zanašeč - u nás označovaný jako skřipec - je  prohazován prošlupem a při pohybu táhne útek za sebou. Útek se odebírá  z křížové cívky umístěné pevně po straně stroje. Skřipec má nejen malé  rozměry, ale i malou hmotnost, proto je prohazován větší rychlost než  člunek a skřipcové stroje mají vyšší otáčky.

    V textilním průmyslu se používají tři druhy skřipcových strojů, jejichž  rozdělení ukazuje schéma:

Textové pole: Tkací stroje skřipcové
 
Textové pole: s jednostranným prohozem
Textové pole: s oboustranným prohozem
Textové pole: Sulzer, STB
Textové pole: Textima
Textové pole: Novostav, Nopas

 

 

 

 

 

 

 

 

Porovnání strojů a jejich výzkum

Rozdělení dle principu:
 a) Princip tkacího stroje Sulzer
      Tyto stroje mají jednostranný prohoz a jednostranný skřipec. Zásoba útku je na křížové cívce po levé straně stroje. Skřipce se prohazují z leva do prava. Po prohozu se skřipec vrací dopravníkem zpět  pod tkaninou. V činnosti je větší počet skřipců; zatímco se jeden prohazuje, ostatní se vracejí menší rychlostí zpět.

b) Princip tkacího stroje Textima
    Tyto stroje mají oboustranný prohoz a oboustranný skřipec. Zásoba útku je na obou stranách a skřipec je prohazován z leva do prava. Funkčnost je podobná člunkovému stavu.

c) Princip tkacího stroje Novostav    
    Tyto stroje mají oboustranný prohoz ale pouze jednostranné skřipce. Zásoba útku je na obou stranách a skřipec je prohazován z leva do prava. Skřipec je po doletu otočen o 180° a prohozen zpět.