1988-89 - Přehled o vývoji a výrobě tkací techniky

 3.4.1. VODNÍ TRYSKOVÉ TKACÍ STROJE
        3.4.1.1. Přehled firem
                 3.4.1.1.1. Tsudakoma, Japonsko

 3.4.2. VZDUCHOVÉ TRYSKOVÉ TKACÍ STROJE

3.4.1. VODNÍ TRYSKOVÉ TKACÍ STROJE

3.4.1.1. Přehled firem

3.4.1.1.1. Tsudakoma, Japonsko

Stroj dosahuje počtu otáček 1 500 ot/min při šíři tkaní 1 320 mm s příslušným výkonem zanášení útku 1 980 m/min. Možnost až čtyřbarevného provedení.


3.4.2. VZDUCHOVÉ TRYSKOVÉ TKACÍ STROJE

Maximální počet otáček, dosahovaný u vzduchových tryskových tkacích strojů, činil v roce 1987 1 200 m/min, a výkon zanášení útku 2 000m/min. Skutečné provozní otáčky činí 700 - 850 ot/min, a podle zpracovávaného materiálu lze dosáhnout maximálního výkonu zanášení útku 1 800 m/min.

Na těchto strojích se vyrábějí také denimy a popelín, na 4-6 barevných typech pestré tkaniny, a částečně i textilie se smyčkou (např. L 5001 Sulzer Rüti). U téměř všech těchto strojů se zanášení útku provádí pomocí hlavních a štafetových trysek a tunelového paprsku. Firma Saurer-Diederichs (Bourgoin-Jallieu/Francie) používá místo tunelového typu paprsku běžný tkací paprsek s konfuzorem. Strojimport (Praha/ČSSR) dodával vzduchový tkací systém s konfuzorem pro zpracování umělého hedvábí. Nissan (Tokyo/Japonsko) vyráběl tkací stroje s hlavní tryskou, konfuzorem a normálním tkacím paprskem. Se systémem štafetových trysek je možné zvětšovat šíři tkacího stroje. Sulzer-Rüti (Rüti/Švýcarsko) a Tsudakoma (Nomachi/Japonsko) dodávaly stroje v šíři 4 - 4,20 m pro dvoudílné tkaní.

Na různých vzduchových tryskových tkacích strojích již byly instalovány první automatické prvky pro odstranění chyb útku při přetrhu niti v pásmu mezi hlavní tryskou a tkacím prošlupem. U pneumaticky pracujících zařízení pro opravu chybného útku se přetržená nit odstraní odfouknutím nebo odsáním z prošlupu dříve, než se stroj automaticky rozběhne bez počáteční polohy. Zařízení tohoto typu, vyráběné firmou Picanol (Ieper/Belgie), táhne krátkou nit popouštěním dalšího útkového materiálu prostřednictvím impulsů pro foukání a odsávání tkacím prošlupem. Tím se nůžky na straně trysek dostávají mimo provoz a přetrženou nit nepřestřihnou. Mechanismus firmy Nissan pracuje na podobném principu. Zařízení firmy Sulzer-Rüti odstraňuje přetrhy u předených přízí mechanicky, a lze je použít prakticky na všech typech tkacích strojů. Mimojiné může toto vybavení vytkat více útků, což je velmi důležité zejména pro málo odolné tkaniny v souvislosti se zamezením většího počtu rozběhových míst. Firma Tsudakoma provádí odstraňování chybného útku mechanicko-pneumaticky. Přetržený útek je z jedné trysky vyfouknut ve směru hlavních trysek a mechanicky se vytáhne z prošlupu.

Zařízení "Time-Controller" firmy Sulzer-Rüti reaguje na odlišné doby doletů a reguluje dobu zanášení na požadovanou hodnotu