1991 - Specifické vývojové směry

 3.5.1. VODNÍ TRYSKOVÉ TKACÍ STROJE

 3.5.2. VZDUCHOVÉ TRYSKOVÉ TKACÍ STROJE

3.5.1. VODNÍ TRYSKOVÉ TKACÍ STROJE

Zvýšení provozní rychlosti závisí na zmenšení prošlupu (omezení dráhy tkacích listů), aplikaci rámů z kombinovaných materiálů, zesílených uhlíkovými vlákny, zkrácení dráhy čerpadlo-tryska (úspora tlaku), zvýšené konvergenci proudu vody. Firma TSUDAKOMA dodává tyto typy strojů se dvěma zásobníky (programovatelný sled útků) a listovkou. NISSAN vybavil svůj stroj LW zařízením pro sušení tkaniny.


3.4.2. VZDUCHOVÉ TRYSKOVÉ TKACÍ STROJE

Rychlost zanášení útku dosahuje 2 000 m/min, při pracovní šíři 190 cm představuje výrobní rychlost 1 200 ot/min, případně 1 500 ot/min. Jednotný počet čtyř barev v útku. Verze stroje PAT firmy PICAŇOL, přizpůsobená výrobě denimu. Produkce smyčkových tkanin na stroji DORNIER: specialní profil třtin paprsku na vstupu do prošlupu. Kuželovitost vzduchového kanálu. Nově upravený L 5200 firmy SULZER RÜTI, vyráběný nyní v Japonsku ve spolupráci se společností TOYOTA, s výrazně prodlouženou fází prohozu, dvě hlavní trysky.

Systém pro automatickou opravu útku, zatím pouze v pásmu prošlupu (vyjma robotizaci v daném případě, kdy se opravoval přetrh útku mezi cívkou a zásobníkem).

Rozšíření výrobního sortimentu (denim, materiály s pevnou vazbou, t.j. plachtoviny, bavlněné tkaniny v plátnové vazbě, bytové textilie, tkaniny z česané vlny), aplikace elektronických žakárových strojů. Firma TSUDAKOMA nabízí model "ZAX" s provozní rychlostí 1 500 ot/min v šíři paprsku 170 cm, kapacita zanášení útku dosahuje 2 550 m/min. Zvětšení počtu barev v útku (v průměru 4, možno nabídnout i 6 nebo 8 - viz firma GÜNNE) v závislosti na kapacitě hlavních prohozních trysek, které se sbíhají u vstupu do vzduchového kanálu profilového paprsku. Propagace profilového paprsku s kónickým vstupem (viz stroj DLW firmy DORNIER).

Četnější možnosti a způsoby zanášení útku:
      - stroj "ZA" firmy TSUDAKOMA zanáší útek z efektní příze (polyester-bavlna, Nm 58/2) a tvarovaného filamentu (78 dtex)
      - stroj DLW firmy DORNIER zanáší dva útky do jednoho prošlupu, nebo útek vynechá pro "světlý" efekt v tkanině
      - jednotka PAT-A firmy Picaňol disponuje při zanášení nekonečných vláken zařízením pro regulaci hlavních trysek na principu úpravy rychlosti výstupu vzduchu z trysky v reálném čase

Pro zboží ve velkých sériích, omezování příliš častých změn osnovy, navrhuje mnoho konstruktérů (TSUDAKOMA, PICANOL, WILLY GROB) na stroji P 7200 firmy Sulzer-Rüti úpravu pro tkaní denimu s osnovním válem o průměru 1 500 mm, umístěným mimo tkací jednotku a unášeným samostatným zařízením pro popouštění osnovy a navíjení zboží.